teisipäev, 30. juuli 2013

Eesti peaks üle minema libertaristlikule riigisüsteemile

Pilt:Eesti lipp 2.jpg 
Inimeste täielik vabadus maani, mil see ei piira teiste isikute vabadusi, vabatahtlik kaasatus ja valitsuse minimaliseerimine - see kõik on osa libertarismist, poliitilisest ideoloogiast, mis on järjest enam kaardile tõusmas. Vastandudes täielikult autoritarismile ja heaoluühiskonnale peaks Eesti näitama eeskuju  ja sellisele riigivalitsemisvormile üle minema. Eestlased on koos teiste Baltimaade elanikega põlised liberaalsete erakondade valijad. Miks siis ei lähe me edasi ja, vastanduses Põhjamaade heaoluühiskonnale, loo täielikult vabadusühiskonda

Miks libertarism?

Eestlased on alati väärtustanud vabadusi ja inimõigusi. Seda kõike libertarism pakubki. Lisaks on Eesti suuruses väikeriigis suureks koormaks bürokraatlike ja suuri inimressursse nõudvad institutsioonid, näiteks ministeeriumid. Kas me tõesti ei saa ilma nendeta hakkama? Saaksime küll ja veel palju efektiivsemalt. Ülejäänud raha saaks ka otstarbekamalt kasutada. Näiteks haiglatele moodsama varustuse soetamiseks või teedeehituseks. Seega tähendaks vabadusühiskond ainult suuremaid vabadusi inimestele, vähem regulatsioone valitsuselt ja efektiivsemat rahakasutust.

Libertarism pole anarhia

Kuigi libertarismil on ka äärmuslik, anarhistlik, vorm poleks see siiski tänases maailmas kuidagi võimalik. Selline vabadusühiskond ei tähenda ju näiteks politsei või arstiabisüsteemi kaotamist. Poleks lihtsalt sadu ministeeriumi ametnikke, kes igapäevaselt uusi keelde ja käske välja mõtleksid. Ministeeriumite asemel peaksid valdkondade arenguga tegelema hakkama ametid/bürood s.t. keskkonnaküsimustega tegeleks edaspidi vaid keskkonnaamet ning valdkonna juhiks oleks ameti direktor, mitte minister.

Üleminek vajab suuri arutelusid ja läbimõtlemist

Muutusi ei saa teha üleöö. Nii suur muutus kohe kindlasti mitte. Aga kui suuremategagi saadi ajaloos hakkama, ei tohiks Eesti üleminek vabadusühiskonnale sugugi raske olla. Tuleb lihtsalt kõik võimalikud probleemid läbimõelda ja kaaluda kõiki üksikuid muutusi eraldi. Lõppkokkuvõttes tuleb sellest ainult kasu!

EESTI VABADUSÜHISKONNAKS!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar