AÜ rünnak Süüriasse on nüüd vaid aja küsimus. Kuigi meediakaja on veidi hajunud ja pole enam nii terav kui augusti lõpus, lubab Obama sõjalist sekkumist. Selline käitumine suurriigi poolt on aga lubamatu. Kas me tõesti pole ajaloost midagi õppinud?
AÜ vs Venemaa/ Obama vs Putin
Obama ja Putin. Allikas: http://abcnews.go.com |
Küsimus pole enam ammu Süürias. Süüriaga oleks pidanud tegelema enne kodusõda. Konflikti lahendamise küsimus on ülekandunud Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vaheliseks võimuvõitluseks. Küsimus on vaid, millised riigid pooldavad üht, millised teist. Kas tõesti tuleb meil jälle hakata pooli valima? Ameerika Ühendriigid oma viimase aja käitumisega ei erine karvavõrtki Venemaast. Kuigi inimõigused on USA-s paremini kaitstud viib Obama ellu sarnast, oma tahte pealesurumise meetodit, mida oleme harjunud pigem Venemaalt. Siiski on Obama, erinevalt Putinist, saanud Nobeli rahupreemia.
Mis oleks lahenduseks?
Süüria kriis tuleb lahendada rahumeelselt. Me ei tohi sõjaliselt sekkuda võõrriigi siseasjadesse. Kui Venemaa toetab valitsust ja AÜ mässulisi ei jõuame kunagi lahenduseni. Igasugune sõjavarustuse tarnimine sõjakoldesse tuleb lõpetada, valitsus tuleb rahumeelselt välja vahetada ning korraldada tuleb õiglased valimised.
Mis juhtuks AÜ sõjalisel sekkumisel?
Bashar al-Assad mässulisi ei kuule. Allikas: www.aim.org |
Ameerika peab aru saama, et üks kõik, kui väikest sõjalist sekkumist ta ka ei korraldaks jääb ta Süüriasse kauemaks. Ja sõda muudkui venib ja venib. Kas USA-l on tõesti nii raske ajaloost õppida? Seda sõda pole võimalik võita. Lihtsalt pole. Mässulised võitlevad küll ühise eesmärgi - Bashar al-Assadi kukutamise nimel, kuid see on ka ainuke asi, mis neid ühendab. Pärast diktatuuri revolutsiooniga kukutamist tuleb ALATI uus diktatuur. Palun õppigem ükskord ajaloost. Selle ehedaimaks näiteks võib tuua kasvõi inimkonna suurima revolutsiooni, Prantsuse revolutsiooni, kus pärast kuningas Louis XVI kukutamist algas jakobiinide diktatuur. Ja ka jakobiinidel polnud pikka pidu, sest kuigi kuningavastaseid oli palju polnud pärast monarhi kukutamist neil enam ühist visiooni. Sama saab olema ka Süürias.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar