pühapäev, 18. oktoober 2015

Äärmuste viletsus ehk kes tegelikult Euroopat hävitavad?

Korp! Sakala esseekonkursi „Kas massiimmigratsioon rikastab või ohustab Euroopat?” töö
Autor: Külli Tammes

Alates sellest suvest on Eesti ja Euroopa kõige põletavamaks teemaks kerkinud pagulased. Suurimat paanikat põdejad küsivad, kas käes on lõpu algus. Rohkem kui arukaid argumenteeritud sõnavõtte võib kohata avalikkuses arutut lahmimist ja emotsioone. Eesti valitsus peab pidevalt küll dialoogi Euroopa Komisjoniga, ent pole leidnud aega korralikult rahvaga rääkida. Niivõrd keerulise küsimuse puhul aga ei piisa tavapärasest retoorikast. Vaja oleks tõsiselt võetavat selgitustööd, väljarändajate kodupiirkonnas toimuvate sündmuste ning nende ajaloolise tausta tutvustamist ja analüüsi. Seda aga pole. Ja nii ei saa ka pagulaste mitte- või hukkamõistmist üheselt pahaks panna. Hirm tundmatu ees on ürginstinkt, miski, mis on meid inimkonna algusaegadest ellu jääda aidanud. Kui sadadest tuhandetest inimestest, kes sõjakolletest pagevad, tegelikult midagi ei teata, siis kardetakse, et nad ohustavad euroopaliku kultuuritraditsiooni püsimajäämist ja senise elukorralduse hukku.
Bioloog ja teaduse populariseerija Tuul Sepp on vastandanud end artiklis „Evolutsiooniline vaatenurk pagulaskriisile“ (Sirp, 9.10.15) väga selgelt pagulastevastaste kriitikale ning öelnud väljarände bioevolutsioonilisi põhjusi loetledes: „Mida kaugemale oma kodupaigast, oma kultuuriruumist inimene rändab, seda suurem on tema kaotus konkurentsis kohalikega ja seda tõsisem peab olema ta põhjus rände ettevõtmiseks.“ See tähendab, et inimesed hülgavad oma kodu ainult väga tõsistel põhjustel.
Teave, mis meedia kaudu eestlaseni jõuab, on väga lünklik, usaldusväärset infot vähe. Aeg-ajalt jagatakse seda ETV „Välisilma“ või „Aktuaalse kaamera“ saadetes, vahel suuremates päevalehtedes, ent peamiselt jäävad siiski kõlama eimillelgi põhinevad õõnsavõitu arvamusavaldused. Ilmub palju esseesid ja kolumne, kuid tõsiasjadepõhiseid käsitlusi pole. See, kes tahaks teada, milline on tegelik poliitilis-sõjaline olukord Süürias ja selle lähiriikides või miks on inimesed sunnitud sealt lahkuma, vastuseid ei saa. Eestis käib asjatundliku lähenemise asemel vaidlus peamiselt selle üle, kas peaksime sõjapõgenikke üleüldse kuidagi aitama või oleks võimalik neid hoopis vältida.
Teine meediaga seotud probleem on see, et pagulasteema kajastus soodustab kõikide Euroopasse rändajate võtmist ühtse massina. See on ehk ohtlikumgi tendents kui peamiselt arvamuslugude avaldamine. Enamikul inimestest on juba kord komme üldistada, luua tüüpe ning lahterdada. Aga mitte kunagi pole see päris adekvaatne. Räägime keskmisest eestlasest – töökast, pikaldasest, veidi endassetõmbunust -, ent teame, et sellist mitte kusagil olemas ei ole. Kas saame siis sama suuri üldistusi teha pagulaste kohta? Nagu pole olemas keskmist eestlast, pole olemas ka keskmist pagulast. Paraku on senistest pagulasvastaste väljaütlemistest jäänud kõlama keskmise pagulase kirjeldus – muslim, mustanahaline, tööealine mees, kriminaalsete kalduvustega, laisk, õppimisvõimetu.
Kahekümne esimesel sajandil näeme taas äärmuste süvenemist. Protsessid, mis Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias, Prantsusmaal ja teistes suurriikides algasid sajandi algul, on toimumas ka Eestis. Ühiskondade ning seejärel riikide polariseerumine pole ajaloos viinud ega vii ka tulevikus rahumeelsete lahendusteni. Pead tõstev äärmuslus (nii parem kui ka vasak) Euroopas on kasulik vaid Venemaale, sest killustunud lääneriigid on Putinile heaks sihtmärgiks.
Pagulasteema on äärmuslike vaadete levikuks soodus. Konservatiivsemale osale rahvast on pagulaste vastuvõtt probleem. Ohus olevat eesti keel, rahvus ja tulevik. Mõõdukamad vastased toovad argumendiks, et ennekõike tuleks aidata kannatavaid ja vaesuses elavaid eestlasi, paremäärmuslusse kaldujad aga on võtnud enda peale kõigi mitte-eestlaste laiutava laimamise.
Vasakäärmusesse kalduvate seas pole aga üldsegi tavatud sõnavõtud, et vastu tuleks võtta kõik, vaatamata tõsiasja, et kindlasti mitte marginaalne osa sisserändajatest pole mitte sõja-, vaid majanduspagulased. On päris selge, et Eesti riik ei suudaks miljonite põgenikega hakkama saada. Rahva enamiku suhteliselt madal elatustase, eriti laste vaesus, on meie riigi üks tõsisemaid, seni piisava tähelepanuta jäänud probleeme.
Siiski on (eeskätt Eestis) valjuhäälsemalt kõlama jäänud just paremäärmuslased, kelle peamiseks mureks näib olevat hirm euroopaliku, õhtumaade kultuuri hävimise pärast. Samas kipuvad nad unustama Euroopa ajalugu – see on üles ehitatud rahvaste rännetele, tihedale koostööle ja kaubandussidemetele Ees-Aasia ning Põhja-Aafrikaga. Euroopa poleks selline, nagu me seda täna tunneme, kui poleks olnud tihedaid kontakte ümbritsevate kultuuridega. Ka varem on Euroopasse rännanud võõraid rahvaid, tänased nn päriseurooplasedki on oma praegustel asualadel hilisemad tulnukad kui nt eestlased ja teised soomeugrilased. Rahvaste segunemisest pole läänelik kultuur mitte kaotanud, vaid võitnud, kultuuripaabel on Euroopa rikkus, mitte vaesus.
Seega ei hävita õhtumaade kultuuri kindlasti mitte sõjapõgenikud. Nad ei ole oma kodust lahkunud kergekäeliselt, vaid teinud väga raske valiku. Just samasuguse otsuse eelmise sajandi keskel langetanud eestlased pidid selle tagajärgedega kaugel maal paratamatult leppima, kuid nende haavad ei paranenud päriselt kunagi. Kelle süda on valus õhukeseks kulunud, suudab teist mõista ja aidata.


Oluline on jääda võõraste tulijate üle otsustades iseendaks, lähtuda mõõdukusele manitsevast talupojatarkusest ja võtta võimalikest muutustest parim. Fanaatiline äärmuslus, mitte avatus ja empaatia, on see, mis meie tuhandeteaastast kultuuri ohustab ja lõhestab.